Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 faktów na temat wymiany filtra paliwa i jego czyszczenia

2020-11-02
5 faktów na temat wymiany filtra paliwa i jego czyszczenia

Poruszając tematykę wymiany filtra paliwa, warto zaznaczyć, jaką funkcję pełni on w agregacie i dlaczego tak istotne jest pilnowanie tego, żeby był on wymieniony na czas. Otóż zadaniem filtra jest wychwytywanie zanieczyszczeń znajdujących się w benzynie oraz oleju napędowym i usuwanie cząstek wody. Pozwala to zabezpieczyć silnik przed dostaniem się do niego niepożądanych zanieczyszczeń, które w konsekwencji mogłyby doprowadzić do jego poważnej i kosztownej awarii.

W tej publikacji — spis treści:

1. Wymiana filtra paliwa w agregatach prądotwórczych – 5 faktów

2. Dobierz z naszą pomocą agregat prądotwórczy

Wymiana filtra paliwa w agregatach prądotwórczych – 5 faktów

1️⃣ - Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie użytkownicy agregatów prądotwórczych, jest to, jak często należy wymieniać filtra paliwa? Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jak często używamy generatora oraz jakiej jakości jest używane paliwo. Na pewno podstawową zasadą, która przekłada się na żywotność agregatu, jest to, żeby co sto motogodzin pracy urządzenia przeprowadzać przeglądy eksploatacyjne, podczas których m.in. oceniany jest stan filtra, stan szczelności przewodów oraz identyfikacja wszelkich nawet drobnych wycieków. Jeżeli filtr jest zabrudzony i zużyty, to wymieniamy go na nowy, a następnie odpowietrzamy układ i dopiero zaczynamy ponownie korzystać z agregatu prądotwórczego.

2️⃣ - Filtry paliwa stosowane są zarówno w agregatach posiadających silniki benzynowe, jak i w urządzeniach typu diesel, przy czym warto mieć świadomość tego, że to te drugie, napędzane na olej napędowy, są bardziej czułe na wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z konstrukcji silników. Dlatego, jeśli zainwestujemy np. w agregat prądotwórczy Proton 360 Plus Diesel, to musimy zadbać o to, żeby kontrolować stan filtra paliwa i wymieniać go w przypadku zużycia. Wspomniany agregat Diesla wyróżnia się bardzo wysokiej jakości silnikiem oraz niskim spalaniem oleju napędowego, co przy odpowiedniej eksploatacji zapewnia bezawaryjność i zadowolenie z zakupu.

3️⃣ - Zastanawiasz się, czy jest jakaś alternatywa dla zakupu nowego filtra, jeśli ten obecny ulegnie zabrudzeniu? Tak! Alternatywą tą jest możliwość wyczyszczenia starego filtra. W jaki sposób to uczynić? Na pewno do wyczyszczenia filtra będzie nam niezbędna sprężarka, która umożliwi przedmuchanie filtra. Czy takie rozwiązanie jest rekomendowane? Zapoznając się z opiniami fachowców, dowiemy się, że polecają oni wymianę filtra na nowy zamiast jego czyszczenia, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli gwarancję, że filtr jest w idealnym stanie. Po drugie ceny filtrów paliwa są na tyle niskie, że kupując je, nie odczujemy tego w swoim budżecie. Np. do wyżej wspomnianego modelu kosztuje on zaledwie 45 zł brutto.

4️⃣ - Jak już wspomniano, rolą filtra paliwa jest nie tylko wychwytywanie zanieczyszczeń, ale również wody. Stąd też filtry paliwa zarówno do samochodów, jak i agregatów wyposażone są w separatory wody. Znajdują się one bezpośrednio pod filtrem paliwa i to w nich skrapla się woda, dlatego też warto co jakiś czas taki separator opróżnić. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, kiedy wilgotność jest największa.

5️⃣ - Czy wymiany filtra paliwa w agregacie prądotwórczym można dokonać samemu? Oczywiście, że tak. Jeśli wiemy, gdzie znajduje się filtr i potrafimy dokonać jego wymiany, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to uczynić. Tym sposobem unikniemy kosztów, jakie musielibyśmy ponieść podczas wymiany filtru w serwisie. Ale jeśli nie mamy pojęcia, jak się do tego zabrać, to lepiej powierzyć tę czynność fachowcom, którzy szybko i sprawnie wymienią filtr, oddając w nasze ręce gotowy do użycia sprzęt.

Sprawdź też ➡️ Jak eksploatować agregat prądotwórczy?

Dobierz z naszą pomocą agregat prądotwórczy

Jeśli zamierzasz zaopatrzyć się w agregat, jednak nie wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dobrać generator do swoich potrzeb, to skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy udzielą Ci profesjonalnej pomocy.

Agregaty prądotwórcze cieszą się rosnącą popularnością i znajdują zastosowanie nie tylko w zakładach czy na budowach, ale też w prywatnych domach, ponieważ pozwalają uniknąć przerwy w dostawie prądu na skutek awarii, np. wywołanej wichurą i zerwanymi przewodami elektrycznymi. Jednak żeby urządzenie to zawsze służyło nam w potrzebie, musimy pamiętać o regularnej wymianie filtra paliwa. Nawet jeśli używamy generatora raz na rok, to przed jego uruchomieniem sprawdźmy stan filtra. W innym razie możemy doprowadzić do niechcianej awarii silnika. A ta będzie o wiele bardziej kosztowna niż wymiana filtra lub jego wyczyszczenie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel