Najczęstsze problemy przeszkadzające w poprawnej pracy agregatu
Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które mają nas zabezpieczać na wypadek wystąpienia awarii prądu i zapewnić ciągły dostęp do energii elektrycznej. Jednak abyśmy nie byli rozczarowani tym, że agregat odmawia nam współpracy i w ogóle nie działa, albo jego praca odbiega od normy, musimy prawidłowo go użytkować. Co najczęściej przeszkadza w jego poprawnej pracy i jakich błędów powinniśmy starać się nie popełniać? Poruszamy kwestie, o których warto wiedzieć, będąc posiadaczem agregatu prądotwórczego.
1. Jakie awarie mogą się zdarzyć podczas użytkowania agregatów prądotwórczych i czy można im zapobiec?
2. Jak rozpoznać awarię w stacjonarnych agregatach prądotwórczych?
3. Co wyróżnia dobry serwis?
Praktycznie każdy zakład produkcyjny czy inne duże przedsiębiorstwo wyposażone jest w agregat. Powodem jest to, że brak prądu (który wbrew pozorom wcale nie zdarza się tak rzadko), oznaczałby przestój w pracy i zazwyczaj spore straty. Agregaty prądotwórcze są też chętnie kupowane do gospodarstw rolnych, a także przez osoby prywatne będące właścicielami np. domków jednorodzinnych. Dzięki generatorowi nawet w sytuacjach awaryjnych, płynność urządzeń czy sprzętu nie zostaje zaburzona. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nic nie jest bezawaryjne. Agregaty prądotwórcze również mogą się zepsuć i nie spełniać swojego zadania. Często może się to wiązać z niemałym stresem, którego można byłoby uniknąć. Oczywiście pod warunkiem, że agregat będzie regularnie sprawdzany i właściwie użytkowany. W innym razie, kiedy będziemy po niego sięgać raz na kilka lat, gdy akurat pojawi się problem z dostawą prądu (dotyczy to szczególnie gospodarstw domowych), wtedy niemiła niespodzianka jest bardziej prawdopodobna niż wówczas, gdybyśmy raz na kilka miesięcy sprawdzali, czy nasz agregat prądotwórczy do domu, czy przedsiębiorstwa spisuje się bez żadnego zarzutu.
Jakie awarie mogą się zdarzyć podczas użytkowania agregatów prądotwórczych i czy można im zapobiec?
Jesteś ciekawy, z jakimi usterkami najczęściej borykają się właściciele agregatów prądotwórczych, aby mieć świadomość, na co należy być wyczulonym? Dobrze trafiłeś - w tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Na wstępie, wszystkich naszych czytelników chcemy uspokoić - przykładamy dużą uwagę do tego, żeby sprzedawane w naszym sklepie urządzenia odznaczały się wysoką jakością, bezawaryjnością i intuicyjną obsługą. Jednak nie mniej ważne od jakości sprzętu, jest jego prawidłowe użytkowanie. Rzeczą nieuniknioną jest to, że niektóre części mechaniczne z biegiem czasu się zużywają i trzeba je wymienić na nowe. Jednak zazwyczaj koszt ich wymiany nie generuje dużych nakładów finansowych. Chyba że nastąpi awaria, która będzie wymagała naprawy silnika. Wtedy trzeba liczyć się z większymi kosztami, ale na szczęście tego typu awarie nie zdarzają się często. Prędzej możemy spodziewać się tego, że agregat prądotwórczy do domu będzie wymagał wymiany akumulatora. Złotą zasadą, jeśli chodzi o żywotność generatorów prądu, jest to, żeby regularnie dokonywać ich konserwacji. Sprowadza się to przede wszystkim do wymiany oleju oraz filtrów. Stary, gęsty olej może spowodować niemałe problemy, dlatego nie powinniśmy zapominać o jego regularnej wymianie. Ponadto warto pamiętać o tym, aby generator uruchamiać i wyłączać tylko wtedy, gdy odbiorniki są odłączone. Inaczej możemy doprowadzić do tego, że uszkodzona zostanie tak zwana stabilizacja napięcia generatora. W najgorszym wypadku awarii mogą ulec również odbiorniki. Co może być przyczyną tego, że silnik nie chce się uruchomić? Powodem tego stanu rzeczy może być awaria świecy zapłonowej, która należy do jednej z częstszych usterek. Dobrą informacją jest to, że szybko i sprawnie możemy taką świecę wymienić samodzielnie. Prosta w wymianie jest też linka startowa, która niekiedy ulega zerwaniu w generatorach, które są uruchamiane ręcznie. Bywa też tak, że za nieprawidłową pracę generatora odpowiada kondensator. Jego awaria zazwyczaj powstaje na skutek tego, że agregat został uruchomiony i nie zostały podłączone do niego żadne odbiorniki. Opłaca się być też wyczulonym na punkcie korozji. Jeśli się pojawi, wówczas należy oczyścić miejsca, na których się znajduje - głównie chodzi tutaj o styki. Jeśli tego nie zrobimy, to urządzenie może pracować nieprawidłowo.
Nie wiesz, na jaki model się zdecydować, aby dobrze się spisywał i nie był kosztowny w eksploatacji? Godny uwagi jest agregat prądotwórczy do domu Proton Oasis 1. Wyróżnia się bardzo łatwym dostępem do wszystkich podzespołów, które wymagają konserwacji. Oznacza to, że wymiana filtra czy oleju nie będzie sprawiała problemów, a w razie wystąpienia awarii, jej usunięcie również przebiegnie szybko i nie będzie wiązało się z wysokim kosztem naprawy. Czasami zdarza się, że generator ulega awarii, która spowodowana jest niewłaściwym poborem mocy. Dlatego wybierając urządzenie, warto sięgnąć po takie, które posiada amperomierz, pozwalający kontrolować moc, która ma niebagatelny wpływ na prawidłowego działanie agregatu. Jeżeli chodzi o wspomniany model Proton Oasis 1, to jest on rzecz jasna wyposażony w amperomierz.
Sprawdź też ➡️ Niezawodny agregat prądotwórczy w rozsądnej cenie – czy to możliwe?
Jak rozpoznać awarię w stacjonarnych agregatach prądotwórczych?
Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób rozpoznać awarię, chcemy zachęcić do tego, aby każdy, kto zakupi nowy agregat prądotwórczy, w pierwszej kolejności zapoznał się z jego instrukcją obsługi, w której znajdują się cenne informacje dotyczące chociażby uruchamiania urządzenia. Do tej samej książeczki należy wracać w sytuacji, gdy wystąpi awaria. Jak ją rozpoznać? Otóż nie zawsze usterka objawia się tym, że nie możemy uruchomić urządzenia. Choć niewątpliwie jest to jeden z najczęstszych problemów. Bywa jednak też tak, że o nieprawidłowościach informują nas symbole, które są wyświetlane na wyświetlaczu sterownika. Nie wiesz, co one oznaczają? Spójrz do instrukcji obsługi, a wszystko stanie się jasne. Posiadając stacjonarne agregaty prądotwórcze, może zaniepokoić nas też ich nierówna praca.
Co wyróżnia dobry serwis?
Chcąc uniknąć większych napraw i zadbać o to, żeby agregat prądotwórczy służył jak najdłużej, nie możemy zaniedbać kwestii związanych z konserwacją oraz wymianą płynów eksploatacyjnych i filtrów. Jeżeli dodamy do tego właściwe użytkowanie generatora i stosowanie się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi, wtedy zwiększymy szansę na to, że nie będziemy mieli zastrzeżeń do pracy agregatu. Jedno jest pewne, jeśli coś zaczyna się dziać, należy sprawdzić, co jest tego powodem lub udać się do serwisu. Inaczej możemy np. zatrzeć silnik i przyczynić się do kosztownej naprawy.
Jako firma z wieloletnim stażem, oferujemy usługę serwisu agregatów prądotwórczych. Jeśli wolisz oddać swój sprzęt w ręce profesjonalistów, to zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego (+48 600 991 641, e-mail: serwis@proton-polska.pl). Jednocześnie posiadamy szeroki wybór części zamiennych do agregatów, ponieważ chcemy, aby nasze urządzenia służyły naszym klientom jak najdłużej.
Znajdź idealne rozwiązanie
Zapoznaj się z naszą stroną internetową i wybierz usługę lub produkt, które spełniają Twoje oczekiwania.