Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Generator prądu - zakup czy wynajem? Kiedy i co się bardziej opłaca?

2023-05-05
Generator prądu - zakup czy wynajem? Kiedy i co się bardziej opłaca?

W wielu obszarach naszego życia - zarówno zawodowego, jak i prywatnego - stajemy przed dylematem: kupić czy wypożyczyć? Ten wybór może dotyczyć różnorodnych dóbr. Od najmniejszych jak niewielki sprzęt elektroniczny, narzędzia, przez nieco większe, jak na przykład samochody czy maszyny budowlane, aż po nieruchomości, czy takie dobra luksusowe jak jachty i samoloty. Powszechnym zagadnieniem jest też wynajem lub kupno agregatu prądotwórczego. W tym artykule przeanalizujemy, kiedy warto kupić, a kiedy wynająć agregat prądotwórczy.

W tej publikacji — spis treści:

1. Wynajem agregatu prądotwórczego - wady i zalety

2. Na co zwrócić uwagę podczas najmu agregatu prądotwórczego?

3. Jakie są zalety i wady posiadania własnego generatora?

4. Kiedy warto kupić agregat prądotwórczy?

5. Kupno agregatu prądotwórczego - jak wybrać ten odpowiedni?

6. Kupno czy wynajem agregatu prądotwórczego - podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy wypożyczyć, czy kupić generator prądu zależy od kilku czynników. Są to między innymi sposób, czas i częstotliwość użytkowania, dostępność powierzchni do przechowywania lub instalacji agregatu oraz kwestie finansowe kupującego. W tym artykule przeanalizujemy zalety i wady wynajmu i zakupu agregatu prądotwórczego, aby pomóc w podjęciu świadomej i jak najlepszej decyzji. Przeanalizujemy także inne zagadnienia związane z rozważeniem tego zagadnienia.

Wynajem agregatu prądotwórczego - wady i zalety

Wynajem urządzeń i maszyn to już od wielu lat prężnie rozwijający się sektor biznesowy. Istnieje mnóstwo firm, które praktycznie nie posiadają własnego wyposażenia, a wszystkie potrzebne w danym momencie zasoby po prostu wynajmują. Wynajem jest także popularny wśród odbiorców prywatnych. Wymieńmy w formie listy zalety, a następnie wady wynajmu agregatów prądotwórczych.

Plusy wynajmu przedstawiają się następująco:

 • ✅Wynajem agregatów prądotwórczych może być idealną opcją dla tych, którzy potrzebują tymczasowego dostępu do energii elektrycznej. Wypożyczenie urządzenia pozwala na posiadanie go w zaplanowanym okresie, gdy jest on nam niezbędny. Najczęściej jest to od kilku dni do maksymalnie kilku miesięcy.
 • ✅Brak konieczności poczynienia jednorazowej inwestycji. Wynajem generatora prądu to w przypadku zastosowań firmowych możliwość ujęcia opłat w comiesięcznych kosztach prowadzenia działalności, co może przynosić korzyści podatkowe.
 • ✅Zaletą wynajmu agregatu prądotwórczego jest to, że możemy mieć każdorazowo dostęp do najnowocześniejszego sprzętu bez konieczności dokonywania znacznych inwestycji z góry. Może to być szczególnie przydatne dla małych firm lub osób, które mogą nie mieć środków finansowych na zakup zaawansowanego sprzętu.
 • ✅ Firmy wynajmujące agregaty zwykle świadczą usługi konserwacji i naprawy sprzętu, zapewniając niezawodne funkcjonowanie urządzenia.

Czas na minusy wypożyczania generatorów prądu:

 • ➖ Wynajem kosztuje i to najczęściej nie mało. Kiedy generator będzie nam potrzebny przez dłuższy czas, to koszt wynajmu może szybko się zrównać z kosztem zakupu urządzenia na własność. Ponadto firmy wynajmujące mogą pobierać opłaty za dostawę, konfigurację i odbiór, co zwiększa całkowity koszt wynajmu.
 • ➖ Dostępność generatorów na wynajem jest różna. Jeśli pilnie potrzebujemy urządzenia o danej mocy, może się okazać, że musimy na nie zaczekać nawet kilka tygodni.
 • ➖ Jeśli generator się zepsuje podczas użytkowania, firma wynajmująca jest odpowiedzialna za jego naprawę lub wymianę, co może być czasochłonne i potencjalnie uciążliwe.

Na co zwrócić uwagę podczas najmu agregatu prądotwórczego?

Każdy agregat musi być dostosowany do naszych potrzeb. Kluczowa jest przede wszystkim moc generatora. To między innymi ten parametr odpowiada za to, jakie urządzenia będziemy mogli podłączyć do agregatu. Dlatego wynajmując go, zwróćmy na to szczególną uwagę. Oczywiście należy zapoznać się także ze szczególnymi warunkami umowy, takimi jak dodatkowe opłaty, wymogi wynajmującego, obowiązki stron, czy ewentualna odpowiedzialność w przypadku usterek i awarii.

Jakie są zalety i wady posiadania własnego generatora?

Można stwierdzić, że posiadanie danego urządzenia na własność to klasyczny model użytkowania. Sprawdza się on, jeśli cenimy sobie komfort i świadomość, że sprzęt, z którego korzystamy, jest tylko i wyłącznie nasz, a co za tym idzie, tylko my go użytkujemy. A jakie plusy wynikają z nabycia agregatu prądotwórczego na własność? Ujmijmy je także w postaci listy:

 • ✅ Jeśli potrzebujesz stałego dostępu do energii elektrycznej generowanej przez agregat lub przerwy w dostawie prądu z sieci elektrycznej są wyjątkowo częste, to zakup agregatu prądotwórczego może być najlepszą opcją.
 • Agregat przenośny zapewnia elastyczność korzystania z niego zawsze i wszędzie, gdzie jest to potrzebne, bez martwienia się o opłaty za wynajem lub dostępność.
 • ✅ Zakup agregatów prądotwórczych można potraktować jako rodzaj inwestycji. Przykładowo możemy z nich korzystać w ramach prowadzonej działalności, mogą służyć jako zapasowe źródło zasilania w przypadku przerwy w dostawie prądu, a kiedy z nich nie korzystamy, możemy je wypożyczać.
 • ✅ Kolejną zaletą zakupu jest możliwość zdecydowania, jaki generator prądu wybierzemy i dostosowanie go do własnych potrzeb. Tak jak z konfiguracją auta, tak i przy generatorze prąd możemy wybierać spośród wielu opcji i rodzajów urządzeń. Pozwoli to wybrać funkcje, które są w danym zastosowaniu najważniejsze, zapewniając, że sprzęt dokładnie spełni oczekiwania.
 • ✅ Agregat zakupiony na firmę umożliwia korzystanie z ulg podatkowych i amortyzacji, co może pomóc zrekompensować początkowy koszt sprzętu.

A jakie są minusy posiadania urządzenia na własność?

 • ➖ Początkowy koszt zakupu może być znaczny, co może być niewykonalne dla małych firm lub osób o ograniczonych zasobach finansowych. Tu z pomocą przychodzą możliwości kredytowania lub leasingu.
 • ➖ Posiadanie generatora prądu wymaga miejsca do przechowywania, kiedy nie korzystamy z urządzenia. W pewnych lokalizacjach może to być ograniczeniem.
 • ➖ Wreszcie posiadanie generatora wymaga również bieżącej konserwacji i napraw, które mogą być czasochłonne i potencjalnie kosztowne. Dlatego decydując się na zakup, warto postawić na urządzenia niezawodne i łatwe w utrzymaniu, takie jak generatory prądu z silnikiem Diesla.

Kiedy warto kupić agregat prądotwórczy?

Generator prądu to dość wszechstronne urządzenia znajdujące wiele zastosowań. Nawet jeśli uważamy, że nie korzystamy regularnie z takiego urządzenia, to warto jednak przemyśleć czy w perspektywie kilku lub kilkunastu lat takie sytuacje nie będą miały miejsca nawet kilka razy na rok? Awaryjne zasilanie domu, biura, czy zakładu na wypadek braku prądu z sieci, prace budowlane w miejscu bez infrastruktury elektrycznej, zasilanie w domku letniskowym lub na biwaku, impreza plenerowa - zastosowań jest wiele. Dlatego warto rozważyć zakup generator prądu. Cena takie urządzenia jest relatywnie nieduża w stosunku do możliwości, jakie nam zapewnia. Bardzo dobrej klasy agregat prądotwórczy do domu z silnikiem Diesla i kompaktową, wyciszoną obudową można kupić już za ok. 9 500,00 zł brutto.

Kupno agregatu prądotwórczego - jak wybrać ten odpowiedni?

By wybrać odpowiedni generator prądu, należy w pierwszej kolejności ustalić, do czego będziemy go wykorzystywać. Jest to istotne ze względu na ilość energii, jaką generator ma docelowo wytworzyć. W przypadku urządzeń mających stanowić główne zasilanie na przykład do napędzania elektronarzędzi na budowie warto postawić na trójfazowy agregat przenośny, a nawet na generator prądu zabudowany na przyczepie. Jeśli agregat ma stanowić jedynie źródło zasilania rezerwowego, to może się okazać, że nieco mniejsze modele w zupełności wystarczą.

Aby więc wybrać generator, który zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną, należy obliczyć przybliżoną wartość mocy urządzeń do zasilenia. Informację do obliczeń pobieramy oczywiście z tabliczek znamionowych i instrukcji, gdzie można je znaleźć w postaci kW(kilowatów), kVA(kilowatoamperów) czy do samodzielnego obliczenia na podstawie natężenia wyrażonego w A (amperach).

Dobrze jest też zwrócić uwagę na inne cechy generatorów prądu jak chociażby możliwość samoczynnego załączania, pilot zdalnego sterowania, stabilizacja napięcia AVR, wyciszona obudowa i wiele innych funkcjonalności poprawiających możliwości i komfort korzystania z agregatu. Zakup generatora prądu warto skonsultować z wykwalifikowanym sprzedawcą, który odpowie nam na wszystkie nasze pytania związane z tymi urządzeniami.

Sprawdź też ➡️ Niezawodny agregat prądotwórczy w rozsądnej cenie – czy to możliwe?

Kupno czy wynajem agregatu prądotwórczego - podsumowanie

Kiedy kupić, a kiedy wynająć agregat prądotwórczy? - podsumowując, decyzja o wynajmie lub zakupie generatora prądu zależy od wielu czynników. Wynajem generatora może być idealną opcją dla osób, które potrzebują tymczasowego i bardzo sporadycznego dostępu do energii elektrycznej. Natomiast zakup generatora może być najlepszą opcją dla tych, którzy wymagają regularnej dostępności urządzenia lub często z niego korzystają. Ostatecznie decyzja sprowadza się do konkretnych potrzeb i okoliczności oraz starannego rozważenia zalet i wad każdej opcji, a także przeliczenia co będzie bardziej uzasadnione finansowo, przy uwzględnieniu wszelkich czynników.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel